in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА СЕ НАМАЛУВА ТРЕНДОТ НА НОВОЗАРАЗЕНИ! Институтот регистрира 641 оздравени пациенти..

Во последните 24 часа се направени 2889 тестирања, а регистрирани се 865 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 330
-Куманово 28
-Дебар 12
-Штип 22
-Прилеп 47
-Тетово 42
-Струга 24
-Велес 35
-Битола 42
-Охрид 36
-Кавадарци 38
-Гостивар 29
-Гевгелија 33
-Струмица 25
-Крива Паланка 3
-Радовиш 14
-Крушево 1
-Кочани 13
-Пробиштип 4
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 1
-Пехчево 2
-Берово 4
-Валандово 3
-Делчево 15
-Кратово 2
-Свети Николе 8
-Кичево 18
-Ресен 7
-Неготино 26
Починати се 25 лица, десет пациенти од Скопје (50, 66, 40, 80, 61, 79, 71, 83, 71 и 73), еден од Куманово (81г), двајца од Штип (63 и 51г), тројца пациенти од Прилеп (85, 59 и 44г), еден од Тетово (73г), двајца од Струга (81 и 89г), еден од Велес (78г), еден од Охрид (83г), еден од Кавадарци (69г), еден од Гостивар (66г), еден од Струмица (70г) и еден пациент од Радовиш (68г). Пациентите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 641 оздравени пациенти од:
-Скопје 248
-Куманово 31
-Дебар 8
-Штип 26
-Прилеп 35
-Тетово 34
-Велес 33
-Битола 28
-Охрид 1
-Кавадарци 25
-Гостивар 44
-Гевгелија 13
-Струмица 32
-Крива Паланка 5
-Радовиш 6
-Крушево 1
-Кочани 8
-Пробиштип 2
-Македонски Брод 1
-Валандово 2
-Виница 15
-Кратово 1
-Свети Николе 14
-Кичево 7
-Ресен 6
-Неготино 15
Досега во земјата се направени вкупно 371.391 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 75597, бројката на оздравени пациенти е 51493, на починати е 2194, а бројот на активни случаи изнесува 21910.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote