in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА КРИВАТА НА НОВОЗАБОЛЕНИ ПОВТОРНО РАСТЕ! ОД ТЕСТИРАНИТЕ 3127 ПОЗИТИВНИ СЕ..

Во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 463
-Куманово 30
-Дебар 6
-Штип 28
-Прилеп 68
-Тетово 29
-Струга 21
-Велес 47
-Битола 48
-Охрид 28
-Кавадарци 26
-Гостивар 66
-Гевгелија 4
-Струмица 26
-Крива Паланка 7
-Радовиш 4
-Крушево 2
-Кочани 12
-Пробиштип 5
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 5
-Пехчево 1
-Валандово 2
-Виница 2
-Делчево 7
-Кратово 1
-Свети Николе 14
-Кичево 36
-Ресен 6
-Неготино 27
Починати се 41 лице, се седумнаесет пациенти од Скопје (82, 80, 69, 55, 55, 60, 69, 81, 64, 84, 78, 55, 80, 31, 98, 80 и 49г), двајца од Прилеп (56 и 71г), двајца од Велес (76 и 58г), тројца пациенти од Битола (75, 60 и 77г ), четири од Охрид (60, 74, 72 и 66г), еден пациент од Кавадарци (67г), четири од Гостивар (72, 91, 56 и 54г), тројца од Струмица (78, 63 и 70г), еден од Радовиш (67г), еден од Кочани (68г), еден од Пробиштип (85г), еден од Валандово (75г) и еден пациент од Кичево (66г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 680 оздравени пациенти од:
-Скопје 274
-Куманово 34
-Дебар 3
-Штип 29
-Прилеп 51
-Тетово 43
-Велес 37
-Битола 28
-Охрид 11
-Кавадарци 15
-Гостивар 19
-Гевгелија 6
-Струмица 19
-Крива Паланка 7
-Радовиш 3
-Крушево 4
-Кочани 15
-Пробиштип 5
-Демир Хисар 5
-Македонски Брод 1
-Пехчево 4
-Берово 5
-Валандово 6
-Виница 7
-Делчево 4
-Кратово 3
-Свети Николе 10
-Кичево 20
-Ресен 2
-Неготино 10
Досега во земјата се направени вкупно 329.086 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 60723, бројката на оздравени пациенти е 37505, на починати е 1699, а бројот на активни случаи изнесува 21519.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote