in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НАМАЛУВАЊЕ НА БРОЈКАТА НА НОВОЗАБОЛЕНИТЕ! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ ВО ПОСЛЕДНОТО ДЕНОНОЌИЕ ПОВТОРНО ГОЛЕМ – 26!

Во последните 24 часа се направени 1892 тестирања, а регистрирани се 489 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 230
-Куманово 28
-Штип 7
-Прилеп 21
-Тетово 18
-Струга 15
-Велес 11
-Битола 13
-Охрид 26
-Кавадарци 18
-Гостивар 16
-Гевгелија 14
-Струмица 18
-Крива Паланка 6
-Радовиш 6
-Крушево 4
-Кочани 8
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 1
-Пехчево 4
-Валандово 5
-Виница 3
-Делчево 1
-Кратово 2
-Свети Николе 2
-Кичево 2
-Ресен 4
-Неготино 3
Починати се 26 лица, девет пациенти од Скопје (69, 58, 71, 60, 49, 74, 44, 66 и 89г), двајца од Куманово (60 и 46г), еден од Штип (61г), тројца од Прилеп (72, 88 и 63г), еден од Струга (69г), двајца од Велес (61 и 72г), двајца од Битола (52 и 75г), еден пациент од Охрид (84г), еден од Гостивар (54г), еден од Струмица (71г), еден од Берово (79г), еден од Делчево (66г) и еден пациент од Кичево (51г). Пациентите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 748 оздравени пациенти од:
-Скопје 349
-Куманово 29
-Штип 12
-Прилеп 57
-Тетово 27
-Струга 22
-Велес 28
-Битола 36
-Охрид 40
-Кавадарци 22
-Гостивар 19
-Гевгелија 9
-Струмица 11
-Крива Паланка 7
-Радовиш 3
-Крушево 1
-Кочани 12
-Пробиштип 4
-Берово 7
-Валандово 2
-Виница 3
-Делчево 11
-Свети Николе 10
-Кичево 10
-Ресен 6
-Неготино 11
Досега во земјата се направени вкупно 390.377 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 80896, бројката на оздравени пациенти е 58182, на починати е 2401, а бројот на активни случаи изнесува 20313.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote