in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 237 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ ВО ПОСЛЕДНОТО ДЕНОНОЌИЕ Е 8!

Во последните 24 часа се направени 1525 тестирања, а регистрирани се 237 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 123
-Куманово 15
-Дебар 1
-Штип 4
-Прилеп 8
-Тетово 7
-Струга 11
-Велес 5
-Битола 5
-Охрид 13
-Кавадарци 11
-Гевгелија 6
-Струмица 5
-Крива Паланка 3
-Радовиш 2
-Кочани 3
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 1
-Берово 2
-Виница 1
-Свети Николе 1
-Кичево 2
-Ресен 1
-Неготино 6
Починати се 8 лица, еден пациент од Скопје (75г), двајца од Куманово (61 и 65г), еден од Штип (71г), еден од Битола (66г), еден од Охрид (79г), еден од Радовиш (75г) и еден пациент од Кочани (67г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 460 оздравени пациенти од:
-Скопје 219
-Куманово 28
-Дебар 6
-Штип 8
-Прилеп 27
-Тетово 22
-Велес 14
-Битола 21
-Кавадарци 27
-Гостивар 18
-Гевгелија 12
-Струмица 11
-Крива Паланка 4
-Радовиш 4
-Кочани 9
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 1
-Валандово 5
-Кратово 1
-Свети Николе 3
-Кичево 8
-Ресен 2
-Неготино 9
Досега во земјата се направени вкупно 404.347 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 84024, бројката на оздравени пациенти е 62929, на починати е 2530, а бројот на активни случаи изнесува 18565.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote