in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 345 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е 8!

Во последните 24 часа се направени 2455 тестирања, а регистрирани се 345 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 129
-Куманово 21
-Дебар 9
-Штип 12
-Прилеп 26
-Тетово 10
-Струга 8
-Велес 13
-Битола 6
-Охрид 23
-Кавадарци 31
-Гостивар 1
-Гевгелија 7
-Струмица 9
-Крива Паланка 6
-Радовиш 5
-Крушево 4
-Пробиштип 1
-Виница 3
-Делчево 2
-Кратово 1
-Кичево 1
-Ресен 3
-Неготино 14
Починати се 8 лица, еден пациент од Струга (69г), двајца од Велес (82 и 57г), еден од Битола (82г), еден од Гостивар (70г), еден од Гевгелија (78г), еден од Струмица (81г) и еден пациент од Валандово (48г). Пациентите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 289 оздравени пациенти од:
-Скопје 124
-Куманово 19
-Штип 12
-Прилеп 16
-Тетово 27
-Велес 9
-Битола 18
-Гостивар 10
-Гевгелија 4
-Струмица 5
-Крива Паланка 6
-Радовиш 3
-Крушево 1
-Кочани 11
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 1
-Пехчево 2
-Берово 7
-Валандово 2
-Виница 1
-Свети Николе 1
-Кичево 6
-Ресен 3
Досега во земјата се направени вкупно 417.212 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 86494, бројката на оздравени пациенти е 67453, на починати е 2622, а бројот на активни случаи изнесува 16419.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote