in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 447 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е 10!

Во последните 24 часа се направени 2543 тестирања, а регистрирани се 477 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 221
-Куманово 27
-Дебар 1
-Штип 13
-Прилеп 24
-Тетово 12
-Струга 3
-Велес 7
-Битола 15
-Охрид 17
-Кавадарци 20
-Гостивар 18
-Гевгелија 5
-Струмица 20
-Крива Паланка 6
-Радовиш 6
-Крушево 5
-Кочани 4
-Пробиштип 3
-Македонски Брод 2
-Пехчево 3
-Берово 7
-Валандово 2
-Виница 4
-Делчево 8
-Кратово 2
-Свети Николе 3
-Кичево 7
-Ресен 10
-Неготино 2
Починати се 10 лица, тројца пациенти од Скопје (63, 47 и 83г), еден од Прилеп (77г), еден од Тетово (50г), еден од Струмица (88г), еден од Битола (61г), еден од Гостивар (80г), еден од Гевгелија (60г) и еден пациент од Пробиштип (66г). Пациентите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 331 оздравени пациенти од:
-Скопје 126
-Куманово 23
-Дебар 8
-Штип 1
-Прилеп 21
-Тетово 14
-Струга 18
-Велес 9
-Битола 15
-Охрид 21
-Кавадарци 16
-Гостивар 3
-Гевгелија 4
-Струмица 7
-Крива Паланка 14
-Радовиш 3
-Крушево 2
-Кочани 5
-Пробиштип 1
-Валандово 2
-Виница 2
-Кратово 2
-Свети Николе 1
-Кичево 1
-Ресен 3
-Неготино 9
Досега во земјата се направени вкупно 423.696 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 87590, бројката на оздравени пациенти е 68695, на починати е 2657, а бројот на активни случаи изнесува 16238.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote