in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 190 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е 6!

Во последните 24 часа се направени 1530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 71
-Куманово 19
-Тетово 6
-Прилеп 12
-Гостивар 3
-Штип 6
-Битола 1
-Велес 6
-Охрид 5
-Струмица 6
-Кавадарци 8
-Струга 11
-Кочани 1
-Кичево 8
-Гевгелија 4
-Неготино 8
-Дебар 3
-Ресен 7
-Делчево 2
-Радовиш 1
-Пробиштип 2
Починати се 6 лица, четири пациенти од Скопје (60,74,44 и 86г), еден од Куманово (72г) и еден пациент од Гостивар (64г). Пациентите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 2009 оздравени пациенти од:
-Скопје 1356
-Куманово 51
-Тетово 115
-Прилеп 11
-Гостивар 71
-Штип 21
-Битола 33
-Велес 33
-Охрид 81
-Струмица 27
-Кавадарци 41
-Струга 33
-Кочани 8
-Кичево 22
-Свети Николе 8
-Гевгелија 10
-Дебар 10
-Крива Паланка 7
-Ресен 14
-Радовиш 2
-Берово 1
-Делчево 17
-Виница 10
-Пробиштип 2
-Валандово 1
-Демир Хисар 6
-Македонски Брод 2
-Богданци 2
-Крушево 1
-Македонска Каменица 11
-Демир Капија 1
-Дојран 1
Досега во земјата се направени вкупно 431.712 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88938, бројката на оздравени пациенти е 73601, на починати е 2702, а бројот на активни случаи изнесува 12635.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote