in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ СЛУЧАИ: 63, ПОЧИНАТИ: 6!

Во последните 24 часа се направени 677 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 37
-Куманово 4
-Тетово 1
-Гостивар 1
-Штип 2
-Битола 1
-Велес 1
-Охрид 2
-Кавадарци 5
-Струга 1
-Свети Николе 1
-Крива Паланка 1
-Берово 2
-Делчево 1
-Пробиштип 1
-Кратово 1
-Пехчево 1
Починати се 6 лица, два пациенти од Скопје (54 и 79г), два од Прилеп (85 и 93г), еден од Кавадарци (70г) и еден пациент од Струга (83г). Пациентите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 573 оздравени пациенти од:
-Скопје 350
-Куманово 19
-Тетово 10
-Прилеп 36
-Гостивар 9
-Штип 8
-Битола 7
-Велес 17
-Струмица 15
-Кавадарци 28
-Кочани 9
-Кичево 1
-Свети Николе 4
-Гевгелија 6
-Неготино 12
-Дебар 8
-Ресен 5
-Крива Паланка 1
-Радовиш 6
-Пробиштип 3
-Валандово 3
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 2
-Богданци 2
-Кратово 1
-Крушево 9
-Демир Капија 1
Досега во земјата се направени вкупно 443.277 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90717, бројката на оздравени пациенти е 78727, на починати е 2791, а бројот на активни случаи изнесува 9199.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote