in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА БРОЈОТ НА НОВОЗАРАЗЕНИ ПАК РАСТЕ! БРОЈКАТА НА ПОЧИНАТИ ВО ПОСЛЕДНОТО ДЕНОНОЌИЕ Е..

Во последните 24 часа се направени 3012 тестирања, а регистрирани се 1069 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 489
-Куманово 60
-Дебар 3
-Штип 42
-Прилеп 81
-Тетово 36
-Струга 36
-Велес 36
-Битола 37
-Охрид 41
-Кавадарци 37
-Гостивар 42
-Гевгелија 9
-Струмица 30
-Крива Паланка 13
-Радовиш 4
-Крушево 2
-Кочани 10
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 5
-Берово 3
-Валандово 3
-Виница 2
-Делчево 7
-Кратово 1
-Свети Николе 6
-Кичево 10
-Ресен 3
-Неготино 18
Починати се 29 лица, седум пациенти од Скопје (82, 67, 78 83, 70, 66 и 56г), тројца од Куманово (63, 78 и 62г), четири од Прилеп (73, 65, 76 и 59г), еден пациент од Тетово (62г), двајца од Битола (66 и 85г), еден од Кавадарци (76г), четири пациенти од Гостивар (69, 69, 70 и 58г), тројца од Гевгелија (73, 75 и 71г), двајца од Струмица (63 и 77г), еден пациент од Радовиш (67г) и еден од Неготино (60г). Пациентите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1242 оздравени пациенти од:
-Скопје 326
-Куманово 111
-Штип 36
-Прилеп 69
-Тетово 67
-Струга 50
-Велес 51
-Битола 78
-Охрид 55
-Кавадарци 27
-Гостивар 98
-Гевгелија 15
-Струмица 65
-Радовиш 4
-Крушево 3
-Кочани 33
-Пробиштип 5
-Демир Хисар 13
-Македонски Брод 3
-Пехчево 2
-Берово 3
-Валандово 7
-Виница 14
-Кратово 3
-Свети Николе 10
-Кичево 68
-Ресен 12
-Неготино 14
Досега во земјата се направени вкупно 335.298 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 62945, бројката на оздравени пациенти е 40188, на починати е 1792, а бројот на активни случаи изнесува 20965.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote