in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 407 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е 7!

Во последните 24 часа се направени 2.540 тестирања, а регистрирани се 407 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 187
-Кавадарци 35
-Велес 28
-Куманово 18
-Охрид 18
-Тетово 17
-Струга 16
-Делчево 16
-Прилеп 12
-Демир Капија 7
-Струмица 5
-Радовиш 5
-Гостивар 4
-Битола 4
-Кичево 4
-Гевгелија 4
-Неготино 4
-Крива Паланка 4
-Крушево 4
-Штип 3
-Кочани 3
-Кратово 3
-Свети Николе 1
-Дебар 1
-Ресен 1
-Берово 1
-Виница 1
-Демир Хисар 1
Починати се 7 лица, два пациенти од Скопје (61 и 91г) и од Струмица (63 и 73г), по еден од Тетово (76г), Штип (59г), и Кочани (68г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Регистрирани се 399 оздравени пациенти од:
-Скопје 242
-Тетово 22
-Куманово 20
-Прилеп 17
-Битола 15
-Штип 10
-Велес 9
-Радовиш 9
-Гостивар 9
-Струмица 8
-Крива Паланка 6
-Кичево 5
-Гевгелија 4
-Пробиштип 4
-Дебар 3
-Богданци 3
-Кочани 2
-Свети Николе 2
-Валандово 2
-Кавадарци 1
-Струга 1
-Неготино 1
-Кратово 1
-Ресен 1
-Виница 1
-Демир Хисар 1
Досега во земјата се направени вкупно 459.559 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 93.160, бројката на оздравени пациенти е 82.520, на починати е 2.873, а бројот на активни случаи изнесува 7.767.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote