in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 373 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е 7!

Во последните 24 часа се направени 2107 тестирања, а регистрирани се 373 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 161
-Кавадарци 34
-Охрид 23
-Тетово 15
-Прилеп 15
-Струга 14
-Куманово 12
-Гевгелија 11
-Гостивар 9
-Делчево 9
-Велес 7
-Кочани 7
-Струмица 6
-Неготино 6
-Битола 5
-Берово 5
-Кичево 5
-Виница 5
-Штип 4
-Радовиш 4
-Крушево 3
-Ресен
-Крива Паланка 2
-Пробиштип 2
-Кратово 2
-Свети Николе 1
-Богданци 1
-Демир Капија 1
-Македонска Каменица 1
-Дојран 1
Починати се 7 лица, два пациенти од Скопје (72г и 84г) и по еден смртен случај е регистриран од Тетово (73г), Велес (48г), Охрид (65г), Кичево (65г) и Дебар (80г). Шест пациенти се починати во болнички услови и еден во домашни услови.
Регистрирани се 638 оздравени пациенти од:
-Скопје 328
-Куманово 44
-Велес 41
-Тетово 37
-Струмица 31
-Гостивар 20
-Кавадарци 18
-Штип 14
-Прилеп 12
-Кочани 12
-Битола 12
-Гевгелија 11
-Дебар 11
-Охрид 8
-Кичево 7
-Делчево 5
-Неготино 5
-Радовиш 4
-Берово 3
-Свети Николе 3
-Валандово 3
-Струга 2
-Кратово 2
-Богданци 2
-Виница 1
-Демир Капија 1
-Македонска Каменица 1
Досега во земјата се направени вкупно 463.957 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 93.882, бројката на оздравени пациенти е 83.424, на починати е 2.900, а бројот на активни случаи изнесува 7.558.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote