in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 404 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е 8!

Во последните 24 часа се направени 2727 тестирања, а регистрирани се 404 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 180
-Охрид 32
-Кавадарци 19
-Куманово 16
-Битола 15
-Струмица 15
-Струга 15
-Прилеп 11
-Тетово 10
-Велес 9
-Штип 8
-Дебар 7
-Ресен 7
-Кочани 6
-Гевгелија 6
-Делчево 6
-Гостивар 5
-Кичево 4
-Неготино 4
-Крива Паланка 4
-Радовиш 4
-Берово 4
-Пробиштип 4
-Валандово 4
-Крушево 2
-Свети Николе 1
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 1
-Кратово 1
-Македонска Каменица 1
-Дојран 1
Починати се 8 лица, 2 пациенти од Скопје(53, 60г), по еден смртен случај е регистриран од Штип (70г), Струга (88г), Струмица (55г), Дебар (67г), Радовиш(79г) и Берово (83г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Регистрирани се 101 оздравени пациенти:
-Скопје 39
-Велес 10
-Ресен
-Куманово 9
-Гостивар 6
-Битола 5
-Кичево 5
-Струмица 3
-Прилеп 2
-Штип 2
-Кавадарци 2
-Свети Николе 2
-Неготино 2
-Тетово 1
-Крива Паланка 1
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 1
Досега во земјата се направени вкупно 468.845 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 94.599, бројката на оздравени пациенти е 83.735, на починати е 2.916, а бројот на активни случаи изнесува 7.948.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote