in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ СЛУЧАИ: 199, ПОЧИНАТИ: 8!

Во последните 24 часа се направени 1846 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 80
-Охрид 19
-Кавадарци 19
-Тетово 14
-Прилеп 13
-Куманово 9
-Гостивар 7
-Велес 7
-Струмица 6
-Гевгелија 6
-Битола 5
-Струга 5
-Свети Николе 2
-Ресен 2
-Делчево 2
-Штип 1
-Кочани 1
-Кратово 1
Починати се 8 лица, 2 пациенти од Кочани (74, 70г), по еден смртен случај е регистриран од Скопје (76г), Ресен (88г), Кавадарци (77), Гостивар (70), Гевгелија (63) и Битола (65). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Регистрирани се 264 оздравени пациенти од:
-Скопје 111
-Охрид 66
-Струга 35
-Куманово 9
-Велес 9
-Берово 6
-Пробиштип 5
-Битола 4
-Кочани 3
-Свети Николе 3
-Крива Паланка 3
-Радовиш 3
-Тетово 1
-Штип 1
-Кавадарци 1
-Струмица 1
-Кичево 1
-Дебар 1
-Кратово 1
Досега во земјата се направени вкупно 470.691 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 94.798, бројката на оздравени пациенти е 83.999, на починати е 2.924, а бројот на активни случаи изнесува 7.875.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote