in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ СЛУЧАИ: 75, ПОЧИНАТИ: 22!

Во последните 24 часа се направени 726 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 45
-Кавадарци 11
-Прилеп 8
-Струга 3
-Неготино 2
-Тетово 2
-Велес 2
-Куманово 1
-Кочани 1
Починати се 22 лица, 10 пациенти од Скопје (71г,64г,79г,84г,32г,73г,81г,67г и два случаи по 65г), по два смртни случаи се регистрирани од Тетово (68г и 70г) и од Прилеп (66г и 85г) и по еден смртен случај од Радовиш (85г), Кавадарци (63г), Гостивар (82г), Демир Капија (27г), Струмица (65г), Охрид (68г), Струга (71г) и Куманово (65). Деветнаесет пациенти се починати во болнички услови, а еден пациент е починат во домашни услови.
Регистрирани се 1440 оздравени пациенти од:
-Скопје 798
-Кавадарци 76
-Струмица 71
-Тетово 67
-Куманово 56
-Гостивар 47
-Велес 34
-Прилеп 32
-Неготино 27
-Битола 26
-Делчево 25
-Охрид 22
-Гевгелија 22
-Кичево 18
-Ресен 18
-Кочани 15
-Штип 14
-Струга 12
-Свети Николе 10
-Богданци 9
-Македонска Каменица 9
-Дебар 6
-Радовиш 6
-Берово 5
-Демир Капија 4
-Крива Паланка 2
-Виница
-Валандово 2
-Дојран 2
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 1
-Крушево 1
Досега во земјата се направени вкупно 471.417 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 94.871, бројката на оздравени пациенти е 85.439, на починати е 2.946, а бројот на активни случаи изнесува 6.486

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote