in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 476 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е 8!

Во последните 24 часа се направени 2863 тестирања, а регистрирани се 476 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 221
-Прилеп 31
-Кавадарци 31
-Охрид 24
-Велес 23
-Куманово 20
-Тетово 12
-Битола 11
-Делчево 9
-Струмица 8
-Кочани 8
-Гевгелија 8
-Неготино 8
-Ресен 8
-Крива Паланка 7
-Гостивар 6
-Кичево 6
-Штип 5
-Струга 5
-Пробиштип 5
-Крушево 5
-Радовиш 2
-Берово 2
-Виница 2
-Валандово 2
-Демир Хисар 2
-Кратово 2
-Македонски Брод 1
-Дебар 1
-Дојран 1
Починати се 9 лица, 4 пациенти од Скопје (53г, 67г, 68г, 74г), и по еден смртен случај од Прилеп (68г), Велес (75г), Охрид (72г), Струмица (81г), Кочани (63г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Регистрирани се 407 оздравени пациенти од:
-Скопје 176
-Охрид 36
-Тетово 29
-Куманово 22
-Струга 19
-Велес 18
-Гостивар 15
-Кичево 12
-Струмица 11
-Дебар 10
-Битола 7
-Кавадарци 7
-Штип 6
-Гевгелија 6
-Берово 5
-Кратово 4
-Кочани 3
-Свети Николе 3
-Ресен 3
-Пробиштип 3
-Прилеп 2
-Неготино 2
-Крива Паланка 2
-Виница 2
-Радовиш 1
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 1
-Крушево 1
Досега во земјата се направени вкупно 474.280 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 95.347, бројката на оздравени пациенти е 85.846, на починати е 2.955, а бројот на активни случаи изнесува 6.546.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote