in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 357 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е 5!

Во последните 24 часа се направени 3.121 тестирања, а регистрирани се 357 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 140
-Кавадарци 35
-Прилеп 32
-Велес 23
-Охрид 19
-Куманово 14
-Тетово 11
-Неготино 10
-Гостивар 7
-Битола 6
-Струга 6
-Штип 5
-Гевгелија 5
-Берово 5
-Богданци 5
-Ресен 4
-Делчево 4
-Крушево 4
-Струмица 3
-Валандово 3
-Кратово 3
-Кочани 2
-Крива Паланка 2
-Радовиш 2
-Пробиштип 2
-Кичево 1
-Свети Николе 1
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 1
-Демир Капија 1
Пријавени се вкупно 5 починати лица. Починати се 2 пациенти од Струга (71г и 67г) и по еден смртен случај е пријавен од Штип (75г), Гостивар (71г) и Скопје (76г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Регистрирани се 122 оздравени пациенти од:
-Скопје 45
-Кавадарци 16
-Гостивар 8
-Дебар 8
-Велес 6
-Гевгелија 5
-Прилеп 4
-Куманово 4
-Берово 4
-Тетово 3
-Кочани 3
-Кичево 3
-Неготино 2
-Битола 2
-Ресен 2
-Струмица 2
-Виница 2
-Штип 1
-Крушево 1
-Дојран 1
Досега во земјата се направени вкупно 485.147 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 96.872, бројката на оздравени пациенти е 87.446, на починати е 2.976, а бројот на активни случаи изнесува 6.450.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote