in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА БРОЈОТ НА НОВОЗАРАЗЕНИ ПОВТОРНО ВО ПОРАСТ! БРОЈКАТА НА ПОЧИНАТИ ВО ПОСЛЕДНОТО ДЕНОНОЌИЕ Е..

Во последните 24 часа се направени 3399 тестирања, а регистрирани се 1342 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 479
-Куманово 52
-Дебар 20
-Штип 45
-Прилеп 84
-Тетово 58
-Струга 52
-Велес 59
-Битола 83
-Охрид 49
-Кавадарци 42
-Гостивар 63
-Гевгелија 33
-Струмица 29
-Крива Паланка 12
-Радовиш 12
-Крушево 5
-Кочани 33
-Пробиштип 10
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 2
-Пехчево 2
-Берово 4
-Валандово 4
-Виница 4
-Делчево 22
-Кратово 7
-Свети Николе 13
-Кичево 31
-Ресен 13
-Неготино 18
Починати се 22 лица, седум пациенти од Скопје (70, 61, 73, 81, 62, 65 и 69г), еден од Куманово (79г), двајца од Штип (81 и 78г), четири пациенти од Прилеп (84, 68, 69 и 79г), еден од Струга (77г), двајца од Велес (72 и 73г), еден од Охрид (87г), еден од Гостивар (71г), еден од Струмица (67г), еден од Крушево (71г) и еден пациент од Берово (86г).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 679 оздравени пациенти од:
-Скопје 266
-Куманово 49
-Штип 30
-Прилеп 51
-Тетово 1
-Струга 30
-Велес 13
-Битола 56
-Охрид 29
-Кавадарци 22
-Гостивар 2
-Гевгелија 3
-Струмица 16
-Крива Паланка 3
-Радовиш 10
-Крушево 1
-Кочани 14
-Пробиштип 3
-Македонски Брод 3
-Пехчево 4
-Берово 6
-Валандово 2
-Виница 8
-Делчево 6
-Кратово 8
-Свети Николе 11
-Кичево 21
-Ресен 3
-Неготино 8
Досега во земјата се направени вкупно 341.261 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 65231, бројката на оздравени пациенти е 41656, на починати е 1847, а бројот на активни случаи изнесува 21728.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote