in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 358 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е 5!

Во последните 24 часа се направени 2275 тестирања, а регистрирани се 358 нов случаj на ковид-19 во:
-Скопје 173
-Прилеп 41
-Куманово 22
-Кавадарци 21
-Тетово 13
-Велес 11
-Битола 9
-Крива Паланка 9
-Охрид 8
-Неготино 7
-Крушево 6
-Штип 5
-Струмица 4
-Гевгелија 4
-Струга 3
-Делчево 3
-Валандово 3
-Гостивар 2
-Кичево 2
-Ресен 2
-Радовиш 2
-Пробиштип 2
-Кочани 1
-Свети Николе 1
-Дебар 1
-Демир Хисар 1
-Кратово 1
-Македонски Брод 1
Починати се 5 лица, 3 пациенти од Скопје (91г, 80г и 58г), по 1 пациент од Кавадарци (73г) и Прилеп (62г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Регистрирани се 341 оздравени пациенти од:
-Скопје 186
-Кавадарци 24
-Куманово 18
-Тетово 16
-Прилеп 14
-Струмица 11
-Битола 9
-Гевгелија 9
-Гостивар 7
-Велес 7
-Дебар 7
-Ресен 7
-Кичево 5
-Берово 5
-Демир Капија 5
-Радовиш 3
-Штип 1
-Охрид 1
-Кочани 1
-Свети Николе 1
-Неготино 1
-Пробиштип 1
-Валандово 1
-Крушево 1
Досега во земјата се направени вкупно 489.991 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 97.456, бројката на оздравени пациенти е 88.301, на починати е 3.003, а бројот на активни случаи изнесува 6.152.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote