in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 509 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е 9!

Во последните 24 часа се направени 2.813 тестирања, а регистрирани се 509 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 285
-Прилеп 37
-Кавадарци 29
-Охрид 24
-Велес 16
-Тетово 11
-Битола и Крива Паланка по 10
-Струга и Гевгелија по 9
-Куманово и Неготино по 8
-Кочани и Крушево по 7
-Гостивар и Штип по 6
-Ресен, Делчево и Берово по 4
-Пробиштип, Кратово и Богданци по 3
-Свети Николе и Валандово по 2
-Струмица и Радовиш по 1
Починати се 9 лица, 4 пациенти од Скопје (71г, 66г, 63г, 55г) и по еден пациент од Охрид (67г), Куманово (68г), Кочани (85г), Делчево (61г), Демир Хисар (84г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.
Регистрирани се 354 оздравени пациенти од:
-Скопје 198
-Куманово 20
-Прилеп 18
-Кавадарци 17
-Тетово 14
-Гевгелија 11
-Велес и Струмица по 10
-Гостивар 8
-Неготино 6
-Крива Паланка 5
-Радовиш, Берово и Дојран по 4
-Штип, Ресен и Виница по 3
-Битола, Струга, Кочани, Валандово и Кратово по 2
-Кичево, Делчево, Пробиштип, Македонски Брод, Демир Капија и Македонска Каменица по 1
Досега во земјата се направени вкупно 506.378 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 99.917, бројката на оздравени пациенти е 90.096, на починати е 3.085, а бројот на активни случаи изнесува 6.736.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote