in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА ОД 2824 ТЕСТИРАЊА ПОЗИТИВНИ СЕ..

Во последните 24 часа се направени 2824 тестирања, а регистрирани се 1100 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 439
-Куманово 56
-Дебар 5
-Штип 42
-Прилеп 52
-Тетово 58
-Струга 29
-Велес 27
-Битола 73
-Охрид 32
-Кавадарци 51
-Гостивар 68
-Гевгелија 5
-Струмица 33
-Крива Паланка 15
-Радовиш 5
-Крушево 2
-Кочани 23
-Пробиштип 3
-Демир Хисар 3
-Македонски Брод 4
-Пехчево 1
-Берово 1
-Валандово 1
-Виница 2
-Делчево 3
-Кратово 2
-Свети Николе 17
-Кичево 16
-Ресен 10
-Неготино 22
Починати се 30 лица, дванаесет пациенти од Скопје (85, 68, 65, 59, 52, 73, 59, 78, 85, 68, 49 и 68г), еден од Куманово (73г), тројца од Прилеп (73, 63 и 73г), еден од Тетово (62г), двајца од Струга (57 и 64г), двајца од Битола (62 и 67г), двајца од Гостивар (64 и 64г), еден пациент од Струмица (74г), еден од Радовиш (65г), еден од Крушево (80г), еден од Пробиштип (76г), еден од Берово (58г), еден од Ресен (66г) и еден пациент од Неготино (66г). Пациентите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 585 оздравени пациенти од:
-Скопје 168
-Куманово 37
-Штип 37
-Прилеп 47
-Тетово 10
-Струга 20
-Велес 32
-Битола 42
-Охрид 41
-Кавадарци 15
-Гевгелија 8
-Струмица 19
-Крива Паланка 4
-Радовиш 4
-Кочани 13
-Пробиштип 5
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 5
-Пехчево 2
-Берово 4
-Виница 10
-Делчево 5
-Кратово 3
-Свети Николе 14
-Кичево 21
-Ресен 6
-Неготино 11
Досега во земјата се направени вкупно 344.085 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 66330, бројката на оздравени пациенти е 42241, на починати е 1877, а бројот на активни случаи изнесува 22212.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote