in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 305 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е..

Во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 153
-Кавадарци 30
-Куманово 22
-Прилеп 21
-Тетово 18
-Неготино 14
-Охрид 11
-Гостивар и Гевгелија – по 6
-Струга 5
-Штип и Битола – по 4
-Ресен 3
-Велес и Делчево – по 2
-Струмица, Кичево, Богданци и Демир Капија – по 1
Пријавени се вкупно 11 починати лица. Починати се по 4 пациенти од Скопје (79г,72г,67г,57г), 3 пациенти од Прилеп (79г,71,70), 2 пациенти од Гевгелија (85г,71г), и по еден пациент од Куманово (77г) и Битола (80г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.
Регистрирани се 167 оздравени пациенти од:
-Скопје 71
-Прилеп 26
-Велес 10
-Куманово и Струмица – по 6
-Штип и Битола – по 5
-Тетово и Гостивар – по 4
-Кавадарци, Делчево и Кичево – по 3
-Гевгелија, Богданци, Кочани, Пробиштип, Виница и Кратово – по 2
-Неготино, Охрид, Ресен, Крива Паланка, Радовиш, Валандово, Крушево, Демир Хисар и Дојран – по 1.
Досега во земјата се направени вкупно 522.518 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 102.787, бројката на оздравени пациенти е 91.233, на починати е 3.137, а бројот на активни случаи изнесува 8.417.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote