in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 843 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е..

Во последните 24 часа се направени 3.519 тестирања, а регистрирани се 843 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 360
-Прилеп 66
-Неготино 54
-Куманово 51
-Кавадарци 44
-Струмица 33
-Велес 30
-Тетово 26
-Охрид 25
-Гевгелија 22
-Крива Паланка 20
-Гостивар 18
-Кочани 16
-Штип 12
-Богданци 11
-Битола 9
-Крушево 8
-Кичево и Пробиштип по 6
-Струга 5
-Ресен и Демир Капија по 4
-Валандово и Демир Хисар по 3
-Свети Николе, Берово и Кратово по 2
-Македонски Брод 1
Починати се 11 лица, по 5 пациенти од Скопје (77г,73г,63г,63г,39г), по 2 пациенти од Кавадарци (77г,71г) и Неготино (77г,63г) и по 1 пациент од Куманово (75г), и Кочани (72г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Регистрирани се 333 оздравени пациенти од:
-Скопје 115
-Кавадарци 64
-Неготино 26
-Прилеп 25
-Тетово 18
-Куманово 15
-Велес и Гевгелија по 10
-Штип и Струмица по 9
-Гостивар, Битола, Дебар и Берово по 4
-Кочани и Крушево по 3
-Кичево и Кратово по 2
-Охрид, Ресен, Делчево, Валандово, Богданци и Демир Капија по 1
Досега во земјата се направени вкупно 537.024 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 106.110, бројката на оздравени пациенти е 94.275, на починати е 3.176, а бројот на активни случаи изнесува 8.659.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote