in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА КРИВАТА НА НОВОЗАБОЛЕНИ РАСТЕ! ВО ПОСЛЕДНОТО ДЕНОНОЌИЕ ПОЗИТИВНИ СЕ..

Во последните 24 часа се направени 2864 тестирања, а регистрирани се 1160 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 472
-Куманово 58
-Дебар 2
-Штип 43
-Прилеп 78
-Тетово 61
-Струга 29
Велес 32
-Битола 87
-Охрид 47
-Кавадарци 32
-Гостивар 22
-Гевгелија 1
-Струмица 39
-Крива Паланка 6
-Радовиш 2
-Крушево 2
-Кочани 15
-Пробиштип 10
-Демир Хисар 10
-Македонски Брод 10
-Пехчево 1
-Берово 9
-Валандово 5
-Виница 2
-Делчево 12
-Кратово 2
-Свети Николе 17
-Кичево 26
-Ресен 17
-Неготино 11
Починати се 30 лица, девет пациенти од Скопје (46, 54, 59, 67, 82, 67, 55, 64 и 61г), двајца од Куманово (62 и 69г), еден пациент од Штип (72г), еден од Велес (78г), шест пациенти од Битола (60, 77, 38, 66, 72 и 39г), тројца од Гостивар (56, 66 и 63г), еден пациент од Гевгелија (65г), еден од Струмица (77г), еден од Кочани (65г), двајца од Делчево (66 и 68г), еден од Кратово (65г), еден од Кичево (61г) и еден пациент од Неготино (84г). Пациентите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1094 оздравени пациенти од:
-Скопје 560
-Куманово 55
-Дебар 5
-Штип 32
-Прилеп 59
-Тетово 51
-Струга 22
-Велес 35
-Битола 47
-Охрид 38
-Кавадарци 31
-Гостивар 26
-Гевгелија 5
-Струмица 17
-Крива Паланка 11
-Радовиш 13
-Крушево 3
-Кочани 18
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 1
-Берово 3
-Валандово 3
-Виница 6
-Делчево 5
-Кратово 1
-Свети Николе 8
-Кичево 16
-Ресен 4
-Неготино 18
Досега во земјата се направени вкупно 322.875 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 58608, бројката на оздравени пациенти е 36064, на починати е 1630, а бројот на активни случаи изнесува 20914.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote