in

#ВАКЦИНАЦИЈАCOVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 12.590 ВАКЦИНИРАНИ ЗА ЕДЕН ДЕН!

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата.
☑️Вкупно се аплицирани 640.886 дози вакцини, а ревакцинирани се 240.651 граѓани.
☑️Вчера вкупно се вакцинирале 12.590 граѓани.
☑️Прва доза вакцина вчера примиле 9.377 граѓани.
☑️Бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 494.389 граѓани.
✅ 53% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина.
✅ 50% од населението над 65 години имаат примено барем една доза вакцина.
✅ 45% од населението над 60 години имаат примено барем една доза вакцина.
✅ 39% од населението над 50 години имаат примено барем една доза вакцина.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote