in

#ВАКЦИНАЦИЈАCOVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 6.521 ВАКЦИНИРАНИ ЗА ЕДЕН ДЕН!

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата.
☑️Вкупно се аплицирани 369.661 дози вакцини, а ревакцинирани се 125.829 граѓани.
☑️Вчера вкупно се вакцинирале 6.521 граѓани.
☑️Прва доза вакцина вчера примиле 2.067 граѓани.
☑️Бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 438.879 граѓани.
✅Со последните бројки 47% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина.
✅Со последните бројки 41% од населението над 65 години имаат примено барем една доза вакцина.
✅Со последните бројки 35% од населението над 60 години имаат примено барем една доза вакцина

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote