in

#ВАКЦИНАЦИЈАCOVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 6478 ВАКЦИНИРАНИ ЗА ЕДЕН ДЕН!

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата.
☑️Вкупно се аплицирани 494.909 дози вакцини, а ревакцинирани се 208.592 граѓани.
☑️Вчера вкупно се вакцинирале 6.478 граѓани.
☑️Прва доза вакцина вчера примиле 3.712 граѓани.
☑️Бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 459.213 граѓани.
✅Со последните бројки 51% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина.
✅Со последните бројки 45% од населението над 65 години имаат примено барем една доза вакцина
✅Со последните бројки 38% од населението над 60 години имаат примено барем една доза вакцина

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote