in

#ВАКЦИНАЦИЈАCOVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 12.994 ВАКЦИНИРАНИ ЗА ЕДЕН ДЕН!

Веќе од понеделникот вакцинацијата се одвива со значително забрзано темпо 👇
Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата.
☑️Вкупно се аплицирани 542.699 дози вакцини, а ревакцинирани се 220.884 граѓани.
☑️Вчера вкупно се вакцинирале 12.994 граѓани.
☑️Прва доза вакцина вчера примиле 11.220 граѓани.
☑️Бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 469.212 граѓани.
✅Со последните бројки 52% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина.
✅Со последните бројки 49% од населението над 65 години имаат примено барем една доза вакцина
✅Со последните бројки 43% од населението над 60 години имаат примено барем една доза вакцина

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote