in

#ВАКЦИНАЦИЈАCOVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 14.615 ВАКЦИНИРАНИ ЗА ЕДЕН ДЕН!

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата.
☑️Вкупно се аплицирани 572.176 дози вакцини, а ревакцинирани се 225.340 граѓани.
☑️Вчера вкупно се вакцинирале 14.615 граѓани.
☑️Прва доза вакцина вчера примиле 12.294 граѓани.
☑️Бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 481.809 граѓани.
✅ 52% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина.
✅ 49% од населението над 65 години имаат примено барем една доза вакцина
✅ 43% од населението над 60 години имаат примено барем една доза вакцина

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote