in

#ВАКЦИНАЦИЈАCOVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 14.818 ВАКЦИНИРАНИ ЗА ЕДЕН ДЕН!

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата.
☑️Вкупно се аплицирани 613.219 дози вакцини, а ревакцинирани се 232.595 граѓани.
☑️Вчера вкупно се вакцинирале 14.818 граѓани.
☑️Прва доза вакцина вчера примиле 10.732 граѓани.
☑️Бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 491.363 граѓани.
✅ 53% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина.
✅ 50% од населението над 65 години имаат примено барем една доза вакцина.
✅ 45% од населението над 60 години имаат примено барем една доза вакцина.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote