in

ДАЛИ СЕ РЕЛАКСИРАТЕ ДОДЕКА МИЕТЕ САДОВИ?! – дневна активност што го зајакнува мозокот!

Кога миете садови, вие сте целосно фокусирани на задачата со која располагате. Мултитаскинг е скоро невозможно овде, затоа оваа активност е добра за мозокот затоа што го задржува вниманието.

Невролозите Дин и Ајша Шерзаи велат дека развивањето внимание е потребно за да се одржи здравјето на мозокот.

„Вниманието е чувар на свеста. Ако е вознемирен, сè што е зад него е исто така нарушено. Не можете да запомните, не можете да извршувате некои функции. Затоа е важно да го зајакнувате колку што можете додека сте млади “, рече Шерзај.

Загатките и крстозборките не се единствените што можат да тренираат внимание. И некои дневни активности, како што се миење садови, исто така помагаат, пишува Mind Body Green.

Како може миењето садови да доведе до подобро здравје на мозокот?

Кога ги миете садовите, фокусирани сте на она што го правите, како и на деталите, во однос на тоа дали добро сте го измиле секој дел. Тоа е секојдневна активност со која не можете да направите ништо друго и затоа фокусирањето е добро за мозокот.

„Вниманието станува компромитирано за време на повеќе задачи и одржувањето на неговата острина е клучно за оптимизирање на функцијата на мозокот како што стареете. Како што стареете, вашиот фокус станува сè пореметен и мултитаскинг само го отежнува одржувањето на острината “, рече Шерзаи.

Сепак, ова не е толку за реалниот чин на миење садови, колку за да обрнете внимание на она што е пред вас и да се фокусирате на задачата од почеток до крај.

„Тоа е како церемонија на јапонски чај. Не станува збор за пиење чај, туку за чинот на детално поминување низ него “, вели Шерзај, додавајќи:

„Или, земи печено. Слично на тоа, обрнувате внимание на секој чекор и секое прецизно мерење. Оваа активност всушност може да стане доста медитативна. Не размислувај за ништо друго. Тоа е одличен пример за задржување на фокусот и следење на една работа “.

Да, миењето садови може да ви помогне да се фокусирате и на тој начин да влијае на здравјето на вашиот мозок, но тоа не е единствената активност што можете да ја користите. А, активности како градинарство, плетење или цртање можат да бидат добри за мозокот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote