in

#ВАКЦИНАЦИЈАCOVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 14.525 ВАКЦИНИРАНИ ЗА ЕДЕН ДЕН!

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата.
☑️Вкупно се аплицирани 557.400 дози вакцини, а ревакцинирани се 223.014 граѓани.
☑️Вчера вкупно се вакцинирале 14.525 граѓани.
☑️Прва доза вакцина вчера примиле 12.409 граѓани.
☑️Бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 472.159 граѓани.
✅ 52% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина.
✅ 49% од населението над 65 години имаат примено барем една доза вакцина.
✅ 43% од населението над 60 години имаат примено барем една доза вакцина.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote