in ,

СлаткоСлатко

ЧИСТ ДОМ: 5 вида флеки кои лесно можете да ги отстраните со паста за заби

 

Пастата за заби е вашиот идеален сојузник во отстранувањето дамки, така што можете брзо и лесно да отстраните разни видови дамки во вашиот дом.

  • Против дамки од боја за коса

Пастата за заби може да биде многу корисна во боењето на косата во домот. Нанесете малку паста на памучна крпа и со неа истријте ги дамките од бојата на кожата. Ако сакате да спречите формирање дамки, пред да ја обоите, нанесете ја кожата околу рабовите на косата и започнете со боење. Пастата за заби ќе создаде основа на кожата и ќе спречи апсорпција на бојата и формирање дамки.

  • Да се ​​избришат дамките на ѕидот

Секој родител многу добро знае како изгледа кога малите ја покажуваат својата креативност со креда или пастели на идот, а истото важи и за отпечатоците од чевли. И во овој случај, пастата за заби ќе го реши проблемот. Нанесете малку паста на памучна крпа или мека четка и истријте ги дамките на wallидот. Пастата ќе ги отстрани грдите траги.

  • Против дамки на метал

Пастата за заби содржи киселини кои ефикасно чистат разни видови метали како што се нерѓосувачки челик, хром, нерѓосувачки челик и сребро и можат да го вратат нивниот сјај. Ставете паста за заби на памучна крпа или стара четка за заби и нежно тријте ја металната површина. Оставете го да отстои десет секунди или додека не се исуши, а потоа исплакнете со вода и избришете го со сува крпа.

  • За чистење на пегла

Дамките што се формираат на површината на пеглата може да остават траги на вашата облека и трајно да ја оштетат ткаенината. За брзо и лесно ослободување од тврдоглавите дамки, користете ја магијата на пастата за заби. Нанесете паста за заби на дното на ладната табла за пеглање и додадете неколку капки вода доколку е потребно. Оставете десет секунди и тријте ги дамките со стара четка за заби или сунѓер за садови.

  • За чистење на гума на патики

На новите патики, по првото носење, ќе забележите траги од нечистотија, особено ако имаат бел гумен раб. И во овој случај, пастата за заби е вашиот најверен сојузник против дамките. Нанесете малку паста на стара четка за заби и со неа истријте го гумениот раб на патиката. Избришете ја пастата со влажна крпа и дамките ќе исчезнат.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote