in

ДОБРИ ВЕСТИ: Вакцината на PFIZER/BIONTECH за КОВИД-19 е 90% ефикасна кај испитаниците!

Вакцината против КОВИД-19 е на повидок, новото соопштение го потврди тоа. Првичните резултати на компанијата која е задолжена за производство на вакцина за корона вирусот покажуваат дека е 90% ефикасна, според Pfizer/BioNtech. Нивната анализа покажува перформанс подобар од оној кој што научниците се надеваа. Ова претставува потенцијален крај на пандемијата која ни ги зацрни секојдневните животи.

Пандемијата веќе уби милиони луѓе и раздрма многубројни економии. Надешта останува дека до крајот на оваа година ќе пристигне официјална потврда од СЗО за одобрување на една од вакцините кој се во подготовка. Овие информации се очекува да бидат подобрени во месецот Декември и тогаш најверојатно ќе се знае дали вакцината ќе биде спремна за користење и ефикасна.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote