in

СлаткоСлатко

Додадете само една состојка во јајцата и ќе забележите како се менува вашето тело: магично ги топи мастите

Кога станува збор за здрава храна за појадок, јајцата се едни од најразновидните. Без разлика дали сакате пржени јајца, пржени јајца или пржени јајца, можете да го направите вашиот оброк уште подобар ако целта ви е да изгубите неколку килограми. И тоа само со додавање на еден хранлив зелен лиснат зеленчук – спанаќот.

 

Имено, спанаќот е полн со хранливи материи кои го забрзуваат слабеењето и лесно може да се додаде во многу рецепти, особено во јајцата. Содржината на влакна во спанаќот ќе ви помогне да останете сити подолго време, што може да спречи прејадување во текот на денот. Покрај тоа, спанаќот додава важни антиоксиданси во јајцата кои го намалуваат воспалението во телото што би можело да спречи губење на тежината.

Јајцата, од друга страна, се богати со протеини. Високиот внес на протеини го зголемува ослободувањето на хормонот за ситост (пептид YY), кој го намалува апетитот и промовира ситост. Протеините исто така ја зголемуваат стапката на метаболизмот и ви помагаат да ја одржите мускулната маса за време на губење на тежината. Храната богата со протеини, како јајца, но и риба, посно месо е идеална доколку се обидувате да изгубите некој килограм плус околу половината.

Само внимавајте да не додадете премногу сол, путер или други висококалорични зачини.

Стомачно сало

Се покажа дека спанаќот е најдобриот зеленчук за отстранување на масните наслаги од стомакот. Богат е со витамини, минерали и антиоксиданси, а сето тоа е поврзано со намалување на стомачните масти.

Губењето на салото од стомакот може да биде фрустрирачки процес, но не може да се брза. Губењето на опасните висцерални маснотии, кои се наоѓаат околу абдоминалните органи, бара промена на животниот стил и навиките во исхраната. На пример, вклучувањето повеќе влакна и протеини во вашата исхрана, ограничувањето на потрошувачката на транс масти и додадениот шеќер и редовното вежбање може да бидат одлични опции за почеток.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote