in ,

УбавоУбаво СмешноСмешно Што?Што? СлаткоСлатко

ДОДАЈТЕ ГО ОВАА ВО САКСИЈА СО САРДЕЛИ – ЌЕ ЦВЕТААТ КАКО ЛУДИ ДО ДОЦНА ЕСЕН: Ова мора да го знаете пред да ги изнесете надвор!

Тие се многу лесни за одржување, само ако знаете неколку едноставни трикови!

 

Сарделата е еден од најпопуларните видови цвеќиња во нашата област. Тие должат толку голема популарност на лесното одржување и ефтината цена, а пред се на луксузната убавина на цветот .

Саксиите со сардели се најубавиот украс на која било градина или балкон, во текот на летото, и дали знаевте дека можат да цветаат до доцна есен?

 

Еве како да го направите тоа!

Ако растението нема доволно јод, тоа ќе се развие полека и ќе биде подложно на болести. Исто така, јодот во растенијата го регулира протокот на вода и размената на кислород и ги прави поотпорни. Со цветни растенија, тоа го продолжува времето на цветни, но можете да го користите и со други растенија, како и за наводнување на зеленчук во градината.

Исто така, од пролет до есен, добро е сарделата да се напои двапати месечно со вода што содржи ѓубриво за растенија на база на фосфор, а тоа е добро за поттикнување на цветни.

Многу е лесно да се обезбеди сардела со доволно јод – ставете капка фармацевтски јод во еден литар вода, а потоа истурете 50 ml од таа јодна вода по внатрешните рабови на секоја саксија. Внимавајте да не претерувате затоа што може да го оштетите коренот и внимавајте да не го користите со растителни производи кои веќе содржат јод бидејќи дозата ќе биде превисока.

 

Уште еден трик до расцутување на сардели

Некои луѓе повремено (еднаш неделно) го полеваат ова растение со млеко затоа што влијае и на добро цветање, но исто така го зајакнува и подобра апсорпција на хранливите материи од почвата. Млекото ги содржи потребните минерали како калиум, калциум, фосфор и магнезиум.

Овој прекрасен цвет го сака сонцето, затоа чувајте го на јужната страна од балконот или дворот.

Бидете внимателни како ги трансплантирате бидејќи нивните корени не толерираат премногу влага, затоа е важно дренажата во почвата да е добра, а тоа ќе го постигнете, на пример, со мешање на почвата со камчиња и поставување на слој одводнување гранули на дното на садот.

Кога на лисјата се појавуваат црвеникави рабови, тоа е знак дека морското оревче е ладно. Ова најчесто се случува кога денот е многу топол, но ноќите се ладни. Во тој случај, не е лошо да го ставате растението навечер на потопло место и повторно да го вадите наутро, и така сè додека ноќите не се затоплат.

Според некои истражувања, сарделата е добро да се има и внатре, бидејќи неговиот мирис ги ублажува главоболките и помага при несоница.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote