in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Искусните домаќинки ја знаат тајната! Додадете го ова во меленото месо и ќе биде сочно и меко!

Пржењето мелено месо може да трае долго, бидејќи обично се ослободува многу вода, а со долга динстање, говедското или свинското стануваат гумени.

За да се избегне ова, искусните домаќинки прибегнуваат кон малку познат трик, а тоа е користење сода бикарбона.

Потребно е да се попрска третина лажичка сода бикарбона на околу половина килограм месо и нежно да се промешува, а потоа да се остави да отстои околу 15 минути. Потоа пржете го месото во тава на среден оган.

Повремено мешајте и за кратко време ќе видите дека месото е пржено без вишок течност. Трикот е во едноставна хемиска реакција – сода бикарбоната ја зголемува pH вредноста на месото и со тоа спречува премногу силно врзување на протеините во месото. Благодарение на тоа, вишокот вода не се испушта. Затоа месото останува меко, и добива убава кафеава боја.

Може да го нанесете и на месо исецкано на парчиња, како на пример гулаш. Пресметајте дека на сецканото месо му треба малку повеќе сода бикарбона – околу 1 лажичка за килограм. Не е лошо прво да се измеша сода со неколку лажички вода, бидејќи така полесно ќе се распореди на месото.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote