in

Додадете ја оваа намирница во водата и цвеќињата ќе траат подолго свежи

Сè уште немате време да уживате во мирисот и убавината на цвеќето, а тоа веќе овена? Не грижете се, имаме решение.

Пред да го ставите цветот во вазна, измијте го добро, бидејќи тој е извор на бактерии кои првично го скратуваат животот на вашата роза или некое друго цвеќе. Важно е да се истури вода што која е на собна температура, а не онаа што протекува директно од чешмата, бидејќи на растенијата не им се допаѓа тоа. Цвеќарниците препорачуваат да го исечете стеблото дијагонално, со цел да ја зголемите површината од која е потребна течност и да ги исечете и фрлите најниските лисја.

Кога ќе го направите сето тоа, внимателно изберете го местото каде што ќе ја ставите вазната, бидејќи цвеќињата не сакаат темнина или директно изложување на сонце. Со цел да мирисате и да живеете што е можно подолго, менувајте му ја водата секој ден и истурете лажичка шеќер во неа.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote