in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Докажано дека е најздрава на светот, а никој не ја јаде: Оваа храна лекува сè од срце до слаба коса!

Го запира и го намалува оксидативниот стрес, ја прочистува крвта, го поттикнува апетитот, го чисти телото од токсини – ова се само дел од придобивките на супербилките.

Крес е многу често заборавено растение за кое експертите веруваат дека е најздравото во светот.

Станува збор за зеленчук кој содржи многу есенцијални витамини и минерали како што е железото. Ако им се верува на истражувањата, ова растение содржи повеќе железо од спанаќот и повеќе витамин Ц од некои агруми.

Покрај овие хранливи материи, крес има и бројни здравствени придобивки. Имено, според едно неодамнешно истражување, откриено е дека крес го запира и намалува оксидативниот стрес, како и ја прочистува крвта, го поттикнува апетитот и го чисти телото од токсини.

Многу луѓе пијат сок од крес многу често, а се препорачува да се пие разредена со вода во сооднос 1: 5. Препорачаната доза е една чаша на неколку дена, не повеќе од тоа, бидејќи може да се појават несакани ефекти.

Сокот од крес може да се примени локално (надворешно) при третман на секаков тип на состојба на кожа и коса.

Само втријте го сокот на погодените места или употребете го во форма на лапа и конечно ќе го решите проблемот со опаѓање на косата и многу проблеми со кожата.

За облогата од крес, откинете неколку листови од ова растение и измешајте со алкохол, а потоа нанесете ја смесата на погодените места и завиткајте со завој. Оставете го преливот да делува неколку часа, а потоа отстранете го и исплакнете го местото со ладна вода.

Исто така, сокот од крес може да го запре растот на туморите и метастазите, а некои експерти тврдат дека има моќ да спречи бројни кардиоваскуларни проблеми и да го запре ширењето на ракот на дојката.

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote