in

ХРАНА ЗА СРЕЌА: Докажано е дека оваа храна го подобрува расположението!

Храна што враќа насмевка!

Дали знаевте дека некои намирници поттикнуваат на подобро расположение? Еве неколку:

Лосос

Луѓето кои консумираат риба богата со омега-3 масни киселини обично имаат помал ризик од депресија и попозитивно влијание, што се дефинира според тоа колку чувствувате позитивно расположение и чувствувате радост. Лососот содржи витамин Б-12, кој помага да се создадат мозочни хемикалии кои влијаат на расположението. Ниските нивоа на витамин Б-12 се поврзани со депресија.

Пробиотици

Луѓето кои земаат пробиотици забележуваат подобрувања во перцепираните нивоа на стрес и имаат попозитивен ментален став во споредба со луѓето кои не земаат пробиотици.

Листен зеленчук

Зеленчукот со темни лисја содржи магнезиум, што може позитивно да влијае на нивото на серотонин и да го подобри вашето расположение. Освен лиснат зеленчук, додајте семе на тиква богата со магнезиум, бразилски ореви, наут и мешунки на вашите оброци.

Чоколадо

Наместо млеко, изберете црно чоколадо, кое содржи до 70% какао. Можеби не е толку вкусно, но е полно со магнезиум и антиоксиданси. Го регулира крвниот притисок, го ублажува ПМС и депресијата.

Кафе

Шолја кафе може да ви го врати расположението. Содржи состојки кои ги бришат негативните мисли. Секако, избегнувајте кафе со шеќер.

Јајца

Покрај тоа што се полни со протеини, тие содржат и многу витамин Д кој помага да се изгради имунитет. Сепак, витаминот Д ви помага да бидете подобро расположени, како и полесно да ослабете.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote