in ,

WTFWTF Што?Што?

СИТЕ ЈА КОРИСТИМЕ ОВАА АПЛИКАЦИЈА! 8 докази дека апликацијата WhatsApp е опасна!

WhatsApp е една од најдискутираните и најконтроверзните апликации за комуникација во врска со безбедноста. Ранливоста што се појавува во скоро секое ажурирање на WhatsApp исто така го поддржува ова. Основачот на апликацијата која е ривал на Whatsapp, Telegram Павел Дуров обезбедува многу докази дека WhatsApp е опасен.

WhatsApp е со нас од 2009 година, кога паметните телефони почнаа да влегуваат во нашите животи. Во текот на овие многу години, WhatsApp сè уште наидува на некои безбедносни пропусти. Оваа ситуација може да предизвика многу корисници да претпочитаат други услуги. Покрај тоа, многу докази дека WhatsApp е опасен, постојано се презентираат пред нас корисниците.

Овие безбедносни слабости и тврдења дека апликацијата е опасна откако Фејсбук го купи WhatsApp навистина нè натера да размислиме. Дали е WhatsApp навистина опасен како што вели? Одблизу ги разгледуваме доказите презентирани од основачот на Telegram Павел Дуров.

Преку WhatsApp беше хакиран дури и телефонот на Џеф Безос, најбогатата личност на планетата!

jeff bezos whatsapp hack

Во 2019 година, телефонот на извршниот директор на Амазон, Џеф Безос беше хакиран и тоа беше огромен настан. Ова хакирање се случи благодарение на „задните врати“ на WhatsApp, кои ги спомна Павел Дуров. Видеото испратено до Џеф Безос преку WhatsApp резултираше со хакирање на целиот негов телефон.

Според аргументот на Дуров, ако телефонот на Џеф Безос, најбогатата личност во светот, може да биде хакиран, скоро секој во светот би можел да биде мета. Ова вклучува високи извршни директори и светски лидери.

Обединетите нации им забранија на своите вработени да користат WhatsApp!

birleşmiş milletler whatsapp yasağı

Овој несреќен хакерски инцидент што му се случи на Џеф Безос ги вознемири и Обединетите нации. По овој инцидент, Обединетите нации им забранија на сите свои вработени во WhatsApp од безбедносни причини.

Сепак, мислењата на експертите тука може малку да се разликуваат, бидејќи секоја апликација, без оглед колку е безбедна, има очигледна поента. Од оваа причина, експертите наведуваат дека WhatsApp всушност презема поинтензивни безбедносни мерки од другите апликации, но 100% заштита никогаш нема да се постигне.

На роднините на Доналд Трамп им бепе препорачано да ги заменат своите телефони!

donald trump whatsapp

Хакирањето на телефонот на Џеф Безос го направи своето влијание врз Белата куќа. Експерт на Обединетите нации кој го провери телефонот на Џеф Безос по хакирањето изјави дека секој близок до Доналд Трамп, како неговиот син Џаред Кушнер, треба да го смени телефонот.

Кога ја гледаме општата слика, ова е многу логичен повик. Ако документите што содржат малициозен софтвер биле испратени на телефонот преку WhatsApp претходно, веќе нема да биде доволно за бришење на WhatsApp.

Фејсбук претпочита да ги обвинува другите отколку да се извинува!

jeff bezos facebook

Како што знаете, WhatsApp е купен од Facebook и работи во рамките на Facebook. Додека се очекуваше Фејсбук да излезе по инцидентот со Џеф Безос и да им се извини на неопходните луѓе, Фејсбук; Тој рече дека оперативниот систем iOS, а не WhatsApp е хакиран и го обвинува Apple.

Според основачот на Телеграм, Павел Дуров, ова обвинување изнесено од Фејсбук произлегува целосно од психологијата на вина. Фејсбук знае дека овој инцидент се случил поради сопствените безбедносни пропусти, но не може да го прифати. Повторно, според Павел Дуров, овој настан нема никаква врска со iOS.

Бекапите за разговор на WhatsApp на Google Drive или iCloud не се шифрирани!

whatsapp yedekleme

Нашите разговори во WhatsApp и медиумите што ги испраќаме се многу вредни за нас. Затоа, многумина од нас редовно прават резервна копија од разговорите во WhatsApp или секогаш кога менуваме уреди. Нормално, ги поддржуваме овие разговори на услугите на Google Drive или iCloud.

Но, Дуров, кој привлекува внимание на една точка тука, наведува дека Google Drive и iCloud не ги шифрираат овие бекап пораки. Всушност, iCloud претходно планираше да ги криптира овие резервни копии. Но, Apple беше принуден од ФБИ да се откаже од оваа енкрипција.

WhatsApp намерно не решава некои слабости!

whatsapp arka kapılar

Друга важна точка што ја споменува Павел Дуров се слабостите кои се наоѓаат во WhatsApp и другите апликации за комуникација, а особено „задните врати“. Според Дуров, WhatsApp намерно не ги елиминира овие “задни врати” на барање на властите и безбедносните сили.

Павел Дуров вели дека го знае ова затоа што дошле кај него за Телеграм од истите институции. Велејќи дека ги отфрла сите овие соработки, Павел наведува дека во земји како Русија и Иран каде е забранет телеграмот, WhatsApp нема никакви проблеми затоа што соработува со локалните безбедносни институции.

Во 2019 година беа пронајдени вкупно 12 малициозни ранливости на WhatsApp!

whatsapp güvenlik açıkları

Намерните задни врати на WhatsApp се маскирани, рече Павел Дуров. Објаснувајќи дека имало 12 такви задни врати во 2019 година, Дуров наведува дека 7 од овие ранливости се многу критични и една од нив била користена во хакирањето на Џеф Безос. Покрај тоа, Павел Дуров вели дека е неверојатно што Фејсбук и други експерти сè уште тврдат дека WhatsApp е многу безбеден и покрај многубројните ранливости.

WhatsApp може да биде лаже во врска со криптирањето!

whatsapp şifreleme

Наведувајќи дека криптирањето од крај до крај (end-to-end) е проблематично, Павел Дуров исто така наведува дека е непознато колку овој метод на криптирање е применет на WhatsApp, бидејќи изворните кодови на WhatsApp се скриени. Поради оваа причина, надворешен експерт не може да ги испита методите на криптирање на WhatsApp. Според Дуров, кој само ја допре оваа точка, никогаш не е познато дали WhatsApp ги користи ветените методи за криптирање или не, бидејќи не може да се направи соодветна истрага.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote