in

НА ДЕНЕШЕН ДЕН! На денешен ден пред 229 години, доларот стана официјален во САД!

742 година – Роден е франкискиот крал Карло Велики, кој од стапувањето на престолот во 768 година до неговата смрт во 814 година ја прошири франкиската империја од Северното Море до Италија и од Атлантикот до Чешката земја. Тој беше крунисан за император во 800 година.

1725 година – Џовани Џакомо Казанова е роден во Венеција. За време на неговиот бурен живот, тој бил ученик на верско училиште, секретар на кардинал, венецијански поморски офицер, игумен, коцкар, алхемичар, виолинист, шпион, библиотекар и заминал во историјата како неуморен љубовник.

1758 година – Роден е Џејмс Монро, еден од најактивните политичари во американската историја. Тој беше претседател на Соединетите држави од 1817 до 1825 година. Заедно со Q.Q. Адамс ја формулираше „Доктрината Монро“ со која се прокламираше американската изолационистичка политика. Со учество во две светски војни и приклучување кон ООН, САД ја напуштија „Доктрината Монро“.

1791 година – Убиен е Оноре Габриел Рикето де Мирабо, француски политичар и писател, најдобар говорник на Француската револуција и еден од главните застапници на интереси од трета класа.

1792 година – Доларот е легализиран како валута на Соединетите држави.

1805 година – Роден е данскиот писател Ханс Кристијан Андерсен. Светската слава му ја донесоа приказни за деца, бајки, од кои најпознати се „Новиот костум на царот“, „Грдото пајче“, „Кралицата на снегот“, „Девојчето со натпреварите“.

1840 година – Роден е писателот Емил Зола, водач на натуралистичкото движење во француската литература, автор на „Тереза ​​Ракен“, „Germерминал“, „Нане“. Зола одигра значајна улога во откривањето на махинациите на највисоките воени кругови во „аферата Драјфус“. Во отворено писмо до претседателот на Франција во 1898 година, со наслов „Обвинувам“ во весникот „Л’орор“, тој придонесе за ослободување на капетанот Алфред Драјфус, лажно обвинет за предавство и осуден на доживотен затвор.

1860 година – Се состана првиот италијански парламент во Торино.

1872 година – Умре американскиот пронаоѓач и сликар Семјуел Морс, творец на телеграфскиот и телеграфскиот код Морс.

1914 година – Роден е англискиот филмски актер Алек Гинис. Тој се прослави со филмовите „Нежно срце“, „Големо очекување“, „Нашиот човек во Хавана“, „Лоренс од Арабија“, „Падот на Римската империја“, „Доктор Живаго“ и со улогата во филмот Оскар „Мост на реката Кваи“.

1905 година – Отворен е железнички тунел под Алпите „Симплон“, кој ја поврзува Швајцарија со Италија.

1917 година – Конгресот на САД и објави војна на Царската Германија.

1917 година – Во Солун започна судењето на група офицери предводени од полковникот Драгутин Димитријевиќ Апис пред Воениот суд за офицери на Српската армија, како подготовка за државен удар и обид за атентат на регентот Александар. Апис и двајца негови следбеници биле погубени со пукање на 26 јуни. Останатите беа осудени на затворски казни. Врховниот суд на Србија ги рехабилитираше Апис и неговите следбеници во обновено судење на 2 јуни 1953 година.

1940 година – Германска армија ја окупира Данска и ја нападна Норвешка.

1944 година – Советските трупи ја преминаа реката Прут во Втората светска војна и влегоа во Романија.

1960 година – Франција потпиша договор со Мадагаскар, со што таа стана независна држава по 64 години француско колонијално владеење.

1965 година – почина физиологот Илија Đуришиќ, претседател на Српската академија на науките и уметностите од 1960 до 1965 година и ректор на универзитетот во Белград од 1950 до 1952 година и од 1954 до 1956 година. Тој напиша голем број експериментални научни трудови за физиологијата на мускулите , ендокрини жлезди, крв, околу анафилакса.

1974 година – Во Париз умре политичар и државник, Жорж Помпиду. Тој беше премиер од 1962 до 1968 година. Во јуни 1969 година, тој беше избран за претседател на Франција, откако Шарл де Гол поднесе оставка.

1979 година – Британска воена база ја затвори независноста на Малта, завршувајќи скоро 80 ​​години британско присуство на островот.

1981 година – Претседателството на СФРЈ прогласи вонредна состојба на Косово во врска со демонстрациите на албанските студенти, кои започнаа на 11 март под слоганот „Република Косово“.

1982 година – аргентинските трупи слетаа на Фокландските Острови, британска колонија во Јужен Пацифик, чувана од 84 британски маринци. Со воената интервенција, Велика Британија ги презеде Фокландските острови повторно во средината на јуни.

2005 година – Во Ватикан почина папата Јован Павле Втори (Керол Војтила), поглавар на Римокатоличката црква. Германскиот кардинал Јозеф Рацингер, кој го зеде името Бенедикт Шеснаесетти, беше избран за нов поглавар на Римокатоличката црква.

2007 година – Македонскиот министер за култура Илиријан Бекири поднесе оставка по обидот да се забрани драмата на хрватскиот писател Слободан Шнајдер „Тито: одредени дијаграми на страста“, во која се појавува поранешниот југословенски водач Јосип Броз Тито

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote