in

СРЕЌА? Веб-дизајнерот купи домен на Google во Аргентина за неверојатни две евра!

Еден веб-дизајнер купил домен на Google во Аргентина (google.com.ar) за само две фунти (2,30 евра).

Според BBC, Никола Курона (30) изјавил дека го купил доменот на легален и вообичаен начин.

„Никогаш не сонував дека ќе можам да купам“, додаде тој.

Google во Аргентина вели дека доменот бил во сопственост на некој друг за кратко време и дека наскоро повторно ја вратиле контролата.

Никола седеше на неговиот компјутер една вечер и ја дизајнираше страницата за потребите на клиентот. Потоа започнале да му пристигаат пораки дека Google е паднат.

 

„Внесов во google.com.ar и не се отвори. Мислев дека се случува нешто чудно “, објаснува Курона.

Потоа отиде на официјалната страница за регистрација на страници на аргентинскиот домен и виде дека на него пишува дека доменот на Google се продава. Иако сметаше дека е невозможно да се работи, тој продолжи со понатамошни чекори, а потоа доби е-пошта за успешна набавка.

„Замрзнав кога погледнав на екранот и видов дека кога ќе напишем google.com.ar ќе ми излезат податоците. Сакам да истакнам дека немав лоша намера и дека само сакав да проверам дали е навистина можно да се купи овој домен “, заклучи веб-дизајнерот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote