in

СлаткоСлатко

СИТЕ ДОМАЌИНКИ ГО КОРИСТАТ ОВОЈ ТРИК: Ефикасно ги отстранува мувлата и непријатените мириси од машината за перење алишта

 

За да се ослободите од оваа непријатна појава, направете го следново.

Потребно:

  • средство за течно чистење (по можност со содржина на хлор)
  • сунѓер
  • ракавици
  • 25 гр сок од лимонтус

Постапка:

Прво, избришете ја внатрешноста на машината за перење алишта со крпа за да се ослободите од насобраната нечистотија. Потоа, нанесете кое било средство за чистење (со содржина на хлор) врз гумата, низ целата површина, нанесувајќи го рамномерно. Затворете ја вратата и оставете 2 часа. По ова време, вклучете ја машината на програма „исплакнете“ за да го исплакнете чистачот.

 

Потоа истурете лимунтус во одделот за прашак и вклучете ја машината на највисока температура. Кога програмата ќе заврши, вашата машина за перење ќе свети како нова. Повторете ја оваа постапка колку што е потребно за еден месец, за конечно да се ослободите од мувла.

И не заборавајте дека превентивното одржување значително го продолжува животниот век на вашата машина за перење.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote