in

Најубавиот појадок: Домашен бурек со месо, припремен со љубов и подобар отколку од пекарницата.

Како да направите домашен бурек со месо и богат фил, крцкава кора и вкус што ги придвижува сите сетила. Рецептот е пред вас.

Потребно е:

  • 500 гр мелено месо
  • 2 кромиди
  • 1/2 кг тенки кори
  • сол, бибер
  • зејтин
  • 200 мл вода

Подготовка:

Пропржете го ситно кромидот, а потоа додадете мелено месо и пржете. Додадете сол и бибер. Подмачкајте тава со дијаметар од 24 см добро со масло и покријте ја со кора.

Изгужвете три кори како хармоника и покријте го дното. Наросете со малку зејтин и вода. Покријте со три други стуткани кори. И тие попрскајте ги со зејтин и вода.

Така, третиот ред и вметнете третина од месото, а потоа исто како и првите три реда кора и месото пак кора па месо

Покријте со кора и премачкајте со зејтин и печете на 200 степени околу 50 минути.

На здравје

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote