in

Домашен мелем со само 3 состојки: Длабоко ја хидрира кожата и може да спречи појава на стрии!

Користете ја оваа маст превентивно за да спречите стрии

Стриите се оштетување на сврзното ткиво што се јавува поради брзото истегнување на кожата, а може да се дефинираат и како лузни. Стриите најчесто се појавуваат на местата на телото кои се најмногу изложени на истегнување, како што се стомакот, колковите, градите и задникот.

Најчесто се јавуваат за време на бременост или поради ненадејно губење или зголемување на телесната тежина.

Овој домашен крем може да даде задоволителни резултати ако го користите редовно. Длабоко ја хидрира кожата, а негуваната кожа е помалку подложна на овој естетски проблем. Покрај тоа, може да спречи ширење на постојните струи.

Препорачливо е да се нанесува превентивно за време на бременоста со цел да се минимизира ризикот од развој на стрии.

Потребни состојки:

  • 1 лажица масло од пченица (10 g)
  • 1 лажица маслиново масло (25 g)
  • 1 лажица гел од алое вера (20 g)

Подготовка:

Добро измешајте ги сите состојки и потоа нанесете ги на кожата со кружни движења. Оставете кремот да стои на кожата најмалку 15 минути, а потоа избришете го со крпа.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote