in , ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Подобар од готовиот: Домашен сладолед со 3 состојки

Ако претпочитате да правите домашни сладоледи отколку да јадете купени, ова е рецептот за вас.

Состојки:

  • 4 чаши кокосов крем или млеко од кокос со полно маснотии
    ½ чаши мед
    1 + ½ лажици чист екстракт од ванила

Изборни додатоци:

  • ореви

Подготовка:

Во голема чинија измешајте кокосово млеко (или крем), мед и екстракт од ванила.

Добро измешајте ги состојките со миксер за да создадете хомогена смеса. Ако сакате, можете да додадете ореви како што се ореви, кикирики, лешници.

 

Пренесете ја смесата во пластична кутија и ставете ја во замрзнувач најмалку еден час. Послужете сладолед и уживајте.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote