in

СлаткоСлатко

Домашни трикови злато вредни: Ви откриваме како лесно да го исчистите душекот и да ги отстраните сите видови дамки!

Едноставни и ефективни начини за справување со дамките на душекот

 

Колку пати сте истуриле нешто врз душекот и чистењето се претвори во вистинска агонија.

Затоа ви претставуваме неколку домашни трикови за брзо и лесно чистење на душеци.

Како да исчистите душек?

Ако дамката е поголема, измешајте го детергент во прав со малку вода, идеално во сооднос 3: 1. Смесата треба да биде во конзистентност на паста за заби.

Внимателно нанесете ја смесата на дамката и оставете ја да стои 15 до 30 минути. Потоа исчистете ја со влажна крпа. Потоа, избришете сè со сува крпа и на крај исчистете со правосмукалка или користете фен за коса.

 

Како да се отстрани лошиот мирис?

За да спречите појава на непријатни мириси, би било добро да ја менувате посетеноста еднаш неделно. И по отстранувањето на постелнината, препорачливо е да го исмукате душекот. Потоа попрскајте го душекот со природен спреј од лаванда. Користете лимон, лаванда или алкохол за дезинфекција и додадете есенцијални масла од лаванда, еукалиптус или чајно дрво. Оставете да отстои неколку минути.

По исмукувањето со превосмукалка, на душекот може рамномерно да нанесете слој сода бикарбона. Оставете да отстои 10 до 15 минути. За тоа време, сода бикарбоната ќе ги апсорбира сите непријатни мириси. На крај, повторно исчистете го душекот со правосмукалка.

Како да се отстранат дамките од урина?

Веднаш ставете хартиени крпи и не тријте на кој било начин, бидејќи на тој начин урината ќе навлезе уште подлабоко во душекот. Потоа направете мешавина од половина вода и половина алкохолен оцет и испрскајте ја дамката и потоа ставете сода бикарбона над неа. Оставете сè да отстои најмалку 8 до 10 часа и потоа исчистете со превосмукалка. Ако сè уште чувствувате мирис на урина, повторете ја постапката.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote