in

Домашен џем од лимон: Никогаш не сте пробале поубав сладок намаз!

Ако ви снема џем од есенското зимско складирање, едно овошје е сè уште на располагање за да подготвиме вкусен и сладок намаз .

Состојки: 1 кг лимон, 1,5 кг шеќер, 400 мл вода.

Подготовка:

Лимонот измијте го добро со четка и излупете ја кората. Потопете го излупеното овошје во врела вода и варете го 20 минути, а потоа исплакнете го со ладна вода и исечете го на парчиња.

Додадете шеќер во водата во која се варел лимонот, загрејте го да зоврие, па ставете ги парчињата лимон да се готват повторно. Кога смесата ќе ја добие потребната густина, готово е. Тргнете го од оган и оставете да се излади целосно, а потоа повторно загрејте го до вриење, па истурете во стерилизирани тегли и добро запечатете.

Чувајте го на темно и ладно место со остатокот од зимата и уживајте во прекрасно, домашното слатко!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote