in ,

СлаткоСлатко

Овој домашен леб има подобар вкус од пица – ќе сакате да го правите повторно и повторно!

Каналот Einfache Rezepte ни носи оригинален рецепт за супер вкусен леб! Тоа е совршен ручек што секој ќе го сака. Ќе сакате да го правите повторно и повторно! Неверојатно едноставен рецепт за посебно гурманско искуство.

Состојки:

 • 450 грама брашно
  20 грама свеж квасец
  2 лажици брашно
  1/2 лажичка шеќер
  1 лажичка сол
  250 ml вода
  100 мл маслиново масло
  2 чешниња лук
  босилек
  магдонос
  црни маслинки
  Моцарела

Подготовка:

Во 250 мл вода измешајте 20 грама свеж квасец, 2 лажици брашно и 1/2 лажичка шеќер и оставете го покриено да нарасне околу 10 минути.

Сега во сад измешајте го квасецот со 450 грама брашно и една лажичка сол и замесете тесто.

Формирајте топка и оставете го покриено да нарасне 30 минути.

Кога тестото ќе нарасне, префрлете го на набрашнета површина и виткајте го во круг.

Расуканото тесто ставете го на плех покриен со хартија за печење.

Користете нож или секач за пица за да направите паралелни хоризонтални и вертикални жлебови.

Во сад измешајте 100 мл маслиново масло, 2 истиснати чешниња лук, исечен босилек и магдонос и рамномерно прелијте го тестото.

Наредете ги на прстени исечените црни маслинки, а одозгора моцарела.

Се пече во рерна 20 минути на 180 C.

Добар апетит!

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote