in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Домашен путер од кикирики од 2 состојки (ВИДЕО)

Путерот од кикирики одамна е популарен во светот, а Американските најмногу сакаат да го јадат намачкан на парче леб со џем. Иако звучи како чудна комбинација, тоа е всушност многу практичен и вкусен појадок.

Путерот е здрав и често се користи како замена за млечниот путер и маргаринот, кога се прават колачи или торти.

Потребни состојки за подготовка на домашен путер од кикирики:

-450 г сирови кикирики

-сол

Начин на подготовка:

Испечете ги кикириките на плех, на температура од 175 степени околу 12 минути. Замотајте ги кикириките во крпа и силно тријте за да ги отстраните лушпите. Оставете да се оладат, па ставете ги во блендер, посолете и блендирајте додека не се добие глатка и кремаста смеса.

Паузирајте по потреба, додека се формира смесата, целиот процес трае околу 5 до 15 минути, во зависност од блендерот.

Добиената смеса ставете ја во сад кој може херметички да се затвори и чувајте го во фрижидер.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote